Pochodzenie kotów bengalskich

Kot bengalski, zwany potocznie bengalem lub leopardetą to rasa kotów pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Rasa ta powstała ze skrzyżowania dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym i jest zaliczana do grupy kotów orientalnych. Pierwsze wzmianki dotyczące krzyżowania kota domowego z dzikim kotem bengalskim pochodzą już z 1934 roku. Artukuł, który poruszał tą tamtykę nie był jednak znaczący ze względu na nieduża ilość informacji. W późniejszym okresie były podejmowane próby krzyżowania dzikich kotów bengalskich, w ówczesnym czasie gatunek ten był zagrozony wyginięciem, ze względu na swoje piękne futro. Duży wkład w rozwój rasy mial amerykański genetyk, dr Willard Centerwall, który wraz z dr Raoulem Benviste prowadzili badnia nad białaczką kotów domowych, której przebieg był podobny do przebiegu białaczki u ludzi. Chorobę tę u kota domowego wywołuje wirus, który nie występuje u dzikich kotów bengalskich.

Kot bengalski oficjalnie otrzymał swoją nazwę w 1974 (niektóre źródła wskazują rok 1970) roku i został tak nazwany przez Billa Englera, który miał istotny wkład w historię kota bengalskiego. Co do samego pochodzenie nazwy razy, właściwie istnieją dwie teorie dotyczące jej powstania. Jedną z nich jest to, że kot bengalski otrzymał swoją nazwę od łacińskiej nazwy swojego dzikiego przodka, Felis Bengalensis – lub azjatyckiego kota lamparta. Drugą teorią jest to, że nazwa rasy została zainspirowana przez samego Billa Englera – B Englera.

W roku 1980 Jean Sugden Mill, dysponując pewną ilością kotów bengalskich, ponownie rozpoczęła swój program hodowlany (poprzednio prowadziła takie badania w latach 60-tych). Udalo jej się załagodzić charakter kotów benglaskich przez dobór odpowiednich partnerów. J. S. Mill wprowadziła do puli genów przedstawicieli innych ras co ostecznie przełożyło się na ich finalny wygląd i charakter. W puli tej znalazły się geny m.in.: amerykańskiego kota krótkowłosego, kota abisyńskiego, a także kota egipskiego mau. Dzięki temu ostatniemu koty bengalskie zawdzięczają swój efekt lśniącego futra - glitter.

Status nowej rasy dla kotów bengalskich został przyznany w 1986 roku przez The International Cat Association (TICA), jednoczenie został nałożony obowiązek, aby wszystkie wystawowe koty były czystymi bengalami. Oznacza to, że w gronie przodków danego osobnika do czterech pokoleń wstecz nie może znaleźć się ani jeden przestawiciel innej rasy.

Jeśli chodzi o Europę, koty bengalskie uzyskały status championa dopiero w 2006 roku, choć do samej Europy zostały już sprowadzone pod koniec lat 80-tych.